Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

twitter: Emerytura obywatelska

 

    Nikt nie bierze emerytury ze swoich składek. Żaden rząd nikomu niczego nie odłożył. To co wpłacasz dziś, lub robi to za ciebie twój pracodawca, jest natychmiast wydawane na bieżące emerytury. Co więcej, tak naprawdę, poprzez wielomiliardową dotacją do ZUSu, emerytury są wypłacane ze wszystkich podatków - z vat-u, citu, pitu - bo przecież to one wpływają do budżetu.

Politycy sugerują, że dostaniemy tyle, ile sobie odłożymy, a przecież to nieprawda, bo niczego nam nie odłożą. Uczciwiej będzie gdy składki emerytalne nazwiemy więc po imieniu - to jest podatek solidarnościowy - pracujący płacą na nie pracujących. Wtedy będzie to chociaż jasne. 
Emerytura obywatelska to gwarantowana przez państwo każdemu, w wieku emerytalnym, jakieś w miarę przyzwoite świadczenie - dzisiejsza średnia to ok. 2 tys zł. 
     Zamożni dobrze zarabiający mogliby sobie wykupić dodatkowe polisy na dodatkową emeryturę, i tyle.

    Jesteśmy społeczeństwem "łokciowym". Tak nas nauczyło państwo i historia. Gdy w 1989 r. zakończył się poprzedni system wydawało się, że teraz to już tylko wolność, biznes i praca wszystko nam załatwią. Tymczasem zapomnieliśmy, że ludzie potrzebują także poczucia bezpieczeństwa. Choćby minimum "opieki" - zwłaszcza, że każdego dotyczy upływ czasu i choroby. 
    Gdy ekspedientka, robotnik czy drobny biznesmen będą pewni, że na stare lata mają gwarantowane przeciętne świadczenie, to może naprawdę im dać poczucie, że państwo jednak jest nasze. Że nie należy jedynie do tych, którzy najwięcej krzyczą i rozpychają się na posadach opłacanych z rządowych, czyli naszych, pieniędzy. 
    Ktoś powie, że na taką "opiekę" potrzebne są pieniądze. Tak, oczywiście - te pieniądze są. Chodzi o to jak je się dzieli - a to poraża. Wielu powie, że dużo płacili, to im się dużo należy, a reszta jest sama sobie winna. Jest to jakiś argument, ale ja też mam - twojej kasy nigdzie nie ma - pokaż gdzie jest odłożona, to przyznam ci rację.